O aplikacjach dedykowanych samorządom słów kilka!

Jednym z dominujących trendów w 2018 roku będzie mobile first, czyli nastawienie na urządzenia mobilne. Trend, który obserwujemy od kilku lat, najczęściej realizowany był poprzez wdrożenie responsywnej strony internetowej samorządu. W jaki sposób powinny zareagować samorządy na rosnący na popularności trend mobile first? Odpowiedzią mogą okazać się dedykowane aplikacje mobilne, które w znacznym stopniu mogą wpłynąć na postrzeganie jednostki samorządu terytorialnego, jako nowoczesnego.

Lepsza komunikacja z mieszkańcami.

W jaki sposób poprawić komunikację urząd — mieszkańcy? Można wykorzystać aplikację mobilną, która będzie łączyć w sobie cechy przydatne obu grupom. Dlaczego warto się nad nim pochylić? To proste — od dawna obserwujemy wzrost użycia urządzeń mobilnych zarówno w ośrodkach miejskich, jak i wiejskich. To ogromna szansa, którą samorządy powinny wykorzystać, ponieważ może okazać się doskonałym sposobem na dotarcie z ważnymi informacjami do mieszkańców. Samorząd zyskuje wizerunek jednostki, która stawia na nowoczesność.

W jaki sposób samorząd może wykorzystać aplikację mobilną? Możliwości jest mnóstwo, przede wszystkim jako źródło wiedzy i sposób na komunikację, ale również jako kanał informacyjny.

Wykorzystanie aplikacji mobilnej, jako kanału informacji daje gwarancję, że komunikat dotrze do każdego użytkownika i raczej nie zostanie przeoczony. Wszystko dzięki powiadomieniom, które wysyła aplikacja.

Mobile wspiera regionalną turystykę.

Wykorzystanie aplikacji mobilnej, jako przewodnika turystycznego może okazać się świetnym rozwiązaniem w promocji regionu. W jakie funkcjonalności powinien być wyposażony dobry przewodnik turystyczny? Niezbędne wydają się:

– baza atrakcji turystycznych,
– baza noclegowa,
– baza gastronomiczna,
– opisane szlaki turystyczne,
– moduł Zadaj pytanie.

Dużą zaletą mobilnych przewodników turystycznych jest fakt, że wszystkie ważne informacje dostępne są w jednym miejscu. Turysta, planując urlop, nie musi już szukać informacji w wielu miejscach jednocześnie i zastanawiać się, czy są one aktualne. Poza tym z przewodnikiem w kieszeni może zawsze odnaleźć interesujące miejsca w okolicy lub znaleźć restaurację z regionalnym jedzeniem.

To rozwiązanie może okazać się doskonałym sposobem promocji regionu. Wdrażając aplikację dla turystów samorząd, pokazuje, że zależ mu na osobach, które planują spędzić w okolicy urlop. Dodatkowo poprzez uzupełnienie atrakcji o dobrze przygotowane opisy buduje świadomość historyczną i kulturową regionu.

Rozwiązania mobilne dla samorządów są jedną z najlepszych opcji promocji regionu wśród turystów i inwestorów. Dobrze wykorzystane mogą wzmocnić i usprawnić komunikację na linii urząd mieszkańcy. Zdecydowanie warto zastanowić się nad wdrożeniem rozwiązania mobilnego w gminie, mieście czy powiecie. Jeśli prognozy na 2018 rok się sprawdzą, może się okazać, że sama responsywna strona internetowa to za mało.