Dlaczego wyszukiwarka jest ważnym elementem każdego serwisu internetowego?

Jak często zdarza się Wam korzystać z wyszukiwarki dostępnej na stronie WWW? Zakładam, że często, szczególnie kiedy mamy do czynienia z bardzo rozbudowanym serwisem. Możliwość wyszukiwania zdecydowanie ułatwia poruszanie się po witrynie oraz sprawia, że staje się bardziej przyjazna dla każdego odwiedzającego. Wyszukiwarka to jeden z najistotniejszych elementów całego serwisu.

Sama możliwość wyszukiwania treści to połowa sukcesu, na drugą składa się jej umiejscowienie, wygląd oraz sposób, w jaki prezentowane są wyniki wyszukiwania.

Znalezienie wyszukiwarki nie powinno być problemem!

Umiejscowienie wyszukiwarki na stronie internetowej oraz jej wygląd to bardzo ważne czynniki, które wpływają na orientację użytkownika w witrynie. Pole wyszukiwania powinno znajdować się w takim miejscu, aby odwiedzający stronę mógł je odnaleźć w kilka sekund. Najlepiej zlokalizować je:

  • w prawym górnym rogu serwisu
  • na sliderze
  • w tzw. narzędziówce u góry strony WWW

Najbardziej intuicyjną opcją umieszczenia formularza wyszukiwania jest ta, która zakłada umiejscowienie go w prawym górnym rogu strony internetowej. Dlaczego? Ponieważ większość serwisów JST stosuje tego typu rozwiązanie, a co za tym idzie, jest to rozwiązanie bardzo intuicyjne. Biorąc pod uwagę nowe trendy w projektowaniu stron internetowych należy zwrócić uwagę, że bardzo często okno wyszukiwania umieszcza się w sliderze strony, co również jest dobrym posunięciem, jeśli nie chcemy wykorzystać go w inny sposób. Główną zaletą takiego rozwiązania jest widoczność wyszukiwarki.

Innym dostępnym rozwiązaniem stosowanym w serwisach JST jest umieszczenie wyszukiwarki w tzw. narzędziówce, w formie ikony np. lupy, po kliknięciu w którą otwiera się duże i wygodne okno wyszukiwania. Opcja zdecydowanie zajmuje najmniej miejsca na stronie, dodatkowo znajduje się w prawym górnym rogu, co sprawia, że zachowany zostaje warunek intuicyjności. Poza tym okno wyszukiwarki, które otwiera się po kliknięciu w ikonę, towarzyszy nam podczas scrollowania całej strony – do momentu, aż go nie wyłączymy.

Kolejnym aspektem, który ma wpływ na intuicyjność strony WWW, jest sposób, w jaki pole wyszukiwania zostanie zaprezentowane. Ważne, aby wyróżniało się na tle serwisu. Najlepiej ubrać je w inny kolor lub zastosować najbardziej popularne rozwiązanie, czyli zaprezentować je w postaci białego prostokąta. Należy pamiętać, że pole wyszukiwania nie może zmieniać swojego położenia na podstronach.

Zadbaj o prezentację wyników wyszukiwania!

„Wyszukiwarka powinna wyróżniać hasło w skróconym opisie zawartości”, czyli narzędzie wyszukiwania powinno prezentować wyniki w taki sposób, aby internauta jak najsprawniej mógł dotrzeć do interesujących go informacji. Wyniki nie powinny składać się z długiej listy nieuporządkowanych linków. Najlepiej, jeśli zostaną uporządkowane według tematyk lub kategorii. Dodatkowo należy umożliwić użytkownikowi sortowanie wyników wyszukiwania.

A co jeśli użytkownik po wpisaniu frazy w wyszukiwarkę, nie otrzyma żadnych wyników? Oczywiście, taka sytuacja również może się zdarzyć – przyczyn może być kilka. Najczęściej wynika to z błędnie wpisanego zapytania lub błędu narzędzia. Ważne, aby komunikat informujący o braku wyników został uzupełniony w sugestie lub porady, w jaki sposób powinien postąpić, aby otrzymać wyniki wyszukiwania. Pamiętaj – wszystkie tego typu komunikaty muszą być zrozumiałe.

Projektując stronę internetową, należy zwrócić uwagę na umiejscowienie pola wyszukiwania. Dobrze zaprojektowana i przemyślana wyszukiwarka uprości poruszanie się po serwisie oraz sprawi, że strona WWW będzie przyjaźniejsza w obsłudze. Przy planowaniu tego elementu najlepiej zdać się na tzw. user experience, czyli doświadczenie osób, które korzystają z Internetu. Wszystko po to, aby serwis spełniał wszystkie wymagania użytkowników.

 

Źródło: Raport Administrada 2014 r.