O nawigacji w serwisie słów kilka!

Nawigacja serwisu internetowego, czyli jedno z najważniejszych oraz podstawowych narzędzi każdej strony WWW. Dzięki nawigacji użytkownik wie, w którym miejscu się znajduje i informuje go, jakie treści może znaleźć na konkretnej podstronie.

Wybierz menu dostosowane do potrzeb!

Najważniejszym elementem nawigacji jest menu, które umożliwia użytkownikowi przełączanie się między stroną główną a podstronami. Przeglądając serwisy internetowe możemy spotkać się z różnymi rodzajami menu. Najpopularniejsze to:

  • menu poziome
  • menu pionowe
  • burger menu

Menu poziome występuje najczęściej w postaci poziomej belki, która umiejscowiona jest między nagłówkiem strony WWW a pozostałą treścią np. sliderem. Tego rodzaju rozwiązanie ma jedną bardzo ważną zaletę — zajmuje bardzo mało miejsca w stosunku do treści. Dodatkowo jest od razu zauważalne przez osoby odwiedzające serwis. Wady? Najważniejsza to fakt, że ma ograniczoną liczbę pozycji. Poza tym należy zwracać uwagę na nazwy linków i pamiętać, że muszą być krótkie.

Menu poziome może przyjąć jeszcze jedną wersję tzw. tab menu, czyli po kliknięciu w link otwierają się zakładki z linkami niższego poziomu. Tab menu pozwala wyraźnie zaznaczyć miejsce w serwisie, gdzie znajduje się odwiedzający. 

 

Menu pionowe, a dokładniej boczne menu pionowe jest najpopularniejszym rozwiązaniem. Przynajmniej było. Główne zalety menu pionowego to:

  • może pomieścić wiele linków
  • można je rozbudowywać o kolejne pozycje w miarę potrzeb
  • długie nazwy linków nie stanowią problemów.

Boczne menu ma również wady m.in. zajmuje dużo miejsca na stronie. Poza tym oznaczenie wybranej pozycji w menu będzie niewidoczne, jeśli znajdzie się poniżej linii złamania strony.

Burger menu, czyli całe menu ukryte pod jednym przyciskiem. To rozwiązanie ma wiele zalet — najważniejsza to bezproblemowe dostosowanie się do urządzeń mobilnych. Dodatkowo burger menu to ogromna oszczędność miejsca w stosunku do menu poziomego czy pionowego. Niestety bardzo duża grupa użytkowników nadal nie rozpoznaje ikony burger menu, dlatego zalecane jest umieszczanie hasła menu obok ikony.

Należy pamiętać, że według zasad użyteczności menu powinno znajdować się w lewej kolumnie lub górnej belce. Elementy umiejscowione w lewej części serwisu są lepiej dostrzegalne.

To, czego gołym okiem nie widać, czyli o page option słów kilka!

W serwisach dedykowanych jednostkom samorządu terytorialnego nad nagłówkiem, czyli najbliżej górnej części strony, znajduje się dodatkowa sekcja nawigacji — górny pasek nawigacji (page option). W page option zlokalizowane są buttony dotyczące kontrastu czy zmiany wielkości liter — wszystko w ramach dostosowania strony do wymagań WCAG 2.0. Dodatkowo schować możemy tam linki do social mediów, szybki kontakt, odnośniki do BIPa i ePUAP oraz ustawienia.

Górny pasek nawigacji może zostać ukryty w nagłówku serwisu. W jaki sposób? Po kliknięciu w button rozwija się dodatkowa sekcja, w której ukryte są poszczególne opcje. Page option bardzo często uzupełnione jest również o przycisk wyszukiwarki. Jak to działa? W górnym pasku nawigacji zostaje umieszczona lupa, po kliknięciu, w którą na środku serwisu internetowego pojawia się duże i wygodne okno wyszukiwarki do wpisania poszukiwanej frazy.

Najczęściej popełniane błędy!

Dobrze zaprojektowana nawigacja powinna się wyróżniać spośród pozostałych elementów serwisu. Warto pamiętać, że menu powinno być wyróżnione nie tylko w zestawieniu z treścią, ale również z tłem strony. Liczba elementów, z których składa się nawigacja serwisu powinna ograniczać się do 5-9, ponieważ w ten sposób ułatwiamy użytkownikowi szybką analizę etykiet oraz umożliwiamy zapamiętanie tych elementów.

Kolejną kwestią są etykiety nawigacji, powinny być proste i jasno wskazywać na swoją zawartość. Na pewno etykiety nie powinny zawierać skrótowców, określeń hermetycznych, czy znanych wyłącznie mieszkańcom danego miasta.

Projektując, a następnie wdrażając stronę WWW należy pamiętać o nawigacji, jako narzędziu, które ma być przyjazne użytkownikowi. Przede wszystkim powinna mu ułatwiać poruszanie się po serwisie. Niestety bardzo często pojawiają się błędy, do najczęstszych należą:

  • za dużo elementów nawigacji
  • złe nazewnictwo elementów nawigacyjnych
  • wyszukiwarka, która daje mało trafne wyniki
  • źle wyróżnione ważne elementy nawigacji

Cała nawigacja strony www musi zostać zaprojektowana w taki sposób, aby przewidzieć ruchy użytkownika. Dobrze zaprojektowana nawigacja umożliwia połączenie w całość wszystkich ważnych elementów. Możemy przy jej pomocy pokazać odwiedzającym stronę, w którym miejscu serwisu obecnie się znajdują.

 

https://ebizneskrokpokroku.pl/
https://webwavecms.com/
Raport Administrada 2014